מפגעי הריח ביבנה

מפגעי הריח ביבנה

 כיו"ר הועדה לאיכות הסביבה, בדיון מיוחד שכינס ראש העיר מר צבי גוב ארי נוכח מפגעי הריח (ריחות חריפים לרבות צריבה בעיניים) הפוקדים את העיר מזה כמה שנים לסירוגין, בעיקר בשעות הערב המאוחרות.

אני בקשר תמידי עם ראש העיר צבי גוב ארי בעניין זה, ואני חייב לציין שראש העיר מחויב כל כולו לעניין והוא פועל על בסיס קבוע אל מול כל הגורמים על מנת למגר את המפגע אחת ולתמיד.

בדיון השתתפו נציגי המשרד לאיכות הסביבה, נציגי איגוד ערים מטה יהודה ואשדוד, נציג רשות הטבע והגנים וכמובן נציגי מועצת העיר יבנה, תושבי העיר ועוד.
בדיון, העלנו שוב(!) את הבעיה ודרשנו במפגיע פתרון לבעיה המלווה אותנו, תוך שאנו מבהירים כי אין בכוונתנו להשלים עם המצב דהיום!

ואני רוצה לשתף אתכם בדברים כפי שהם, בלא כחל וסרק.
ראשית, אתחיל מהסוף ואומר כי התרשמותי היא המשרד לאיכות הסביבה הוא חסר שיניים! ושאין לו את המשאבים לטפל בבעיה. נקודה. ומאחר שמקורות הריח הם מחוץ לעיר יבנה, עיריית יבנה מנועה מלפעול מחוץ לטריטוריה שלה והדרך היחידה שלה לפעול למיגור הבעיה היא באמצעות הגשת תביעות אזרחיות כנגד המזהמים לפי החוק למניעת מפגעים סביבתיים…

אלא מה? שלשאלתי את נציגי המשרד לאיכות הסביבה – מה הם פעולות האכיפה אותם נקטו בשנתיים האחרונות כנגד המפעלים שהם המקור למפגעי הריח – נעניתי כי לא בוצעה כל פעולה כנגד אף מפעל, מהסיבה הפשוטה שלא נמצא אחד כזה, על אף בדיקות שהם עושים, כך לדבריהם, במרחב אשדוד בעניין. דהיינו, עד עתה, ועל אף הזמן הרב מאז החלו מפגעי הריח ביבנה, שלא נמצא מקור הריח ועל כן לא ננקטו כל פעולות כנגד גורם החשוד כגורם למפגעי הריח, ודהיינו 2 – אין את מי לתבוע.

סיכום ופתרונות אפשריים שעלו

  • הנגשת האפליקציה של המשרד להגנת הסביבה באמצעותה ניתן לדווח בזמן אמיתי על קיום מפגע ריח.
  • איתור תושבים מתאימים בשכונות הרלוונטיות אשר יוכלו להחזיק ולהפעיל מכשירים מסוג "קאניסטר" לדיגום לאחר שיעברו הדרכה מתאימה. אותם תושבים ייעודיים יחזיקו מכשיר מסוג זה, ויפעילו אותו בעת פרוץ מפגע הריח ויעבירו את המכשיר לנציג המשרד לאיכות הסביבה שיעביר אותו למעבדה לצורך אנליזה, אשר תאפשר ניתוח החומרים למפעל מסוים באזור או לתהליך מסוים. מכשירי "קאניסטר" ימומנו על-ידי עיריית יבנה, מתוך רצון לקצר תהליכים ולמנוע בירוקרטיה נוכח המשאבים המעטים שבידי המשרד להגנת הסביבה.
  • יהיה סנכרון מלא בין מרכז השליטה העירוני ביבנה 106 ובין מוקד המשרד להגנת הסביבה 6911*, כך שיינתן מענה הולם לאחר שנציג המוקד ישאל את התושב את השאלות הנכונות והרלוונטיות (שעת המפגע, מקום מדויק, כיוון הרוח באותה עת, סוג הריח וכד') בכדי שיהיה אפשר לאתר את מקור הריח.
  • הקפצה מידית כונן לשטח בכל דיווח שיתקבל מתושבי העיר לאיתור מקור הריח.
  • דיון חוזר יתקיים בעוד כשבועיים ימים לבחינת סטטוס הטיפול עד 

חשוב לי שכתושבי יבנה תדעו את גם את הפרטים הבאים לאשורם, כשהם נטולי סיסמאות ותעמולה, ואני מביא אותם בפניכם כהווייתם:
תחנת הניטור ביבנה
שואלים אותי השכם והערב על תחנת הניטור ביבנה. ותחנת הניטור, כמו כל תחנת ניטור, מיועדת ומסוגלת לבדוק 4 סוגי גז בלבד. ומסתבר שאותם סוגי גז, לא הם אלו שגרמו למפגעי הריח ביבנה, ולכן, העובדה כי תחנת הניטור ביבנה הצביעה על כך שאין לכאורה ריחות ביבנה, אין זה אומר שלא היו ריחות. היו גם היו ריחות ועדיין ישנם, אך מקורם הוא בגזים או בגורמים אחרים ושונים מאותם 4 סוגי גז אותם מנטרת תחנת הניטור. על-פי המשרד לאיכות הסיבה ביבנה, תחנת הניטור באה על מנת לבדוק את החומר בֶּנזָן. ולכן, נחיצותה ויעילותה של תחנת הניטור מוטלת בספק גדול.

הפעולות שנעשו עד עתה מטעם המשרד לאיכות הסביבה

סיורים של כוננים מטעם המשרד לאיכות הסביבה, שיתוף המכון המטאורולוגי, ניידת ניטור שהייתה מס' חודשים ביבנה, בדיקה נקודתית לסירוגין של אוויר מזוהם שנלכד לתוך מכשיר מסוג "קאניסטר" ונלקח לצורך דיאליזה במעבדה, ועוד.
סוגי הריחות ותדירותן
מפגעי הריח מגיעים בגלים לסירוגין ובעיקר בשעות הערב המאוחרות. ככל הנראה שאותם מפעלים מזהמים מגבירים פליטות בשעות הלילה, כאשר כל הגופים הממשלתיים הולכים לישון.

אין המדובר בסוג ריח בודד אלא בסוגים שונים של ריח ממקורות שונים ולא ממקור אחד ויחיד.

הריחות מגיעים ליבנה בעיקר בעקבות רוחות מערביות, אך לא רק.

מקור הריח

עד עתה, ועל אף הזמן הרב מאז החלו מפגעי הריח ביבנה, שלא נמצא מקור הריח ועל כן לא ננקטו כל פעולות כנגד גורם החשוד כגורם למפגעי הריח.

פעולות שננקטו על-ידי איגוד ערים לאיכות הסביבה אשדוד

נעשה ניסיון למפות את מקורות הריח מבעוד מועד ועוד טרם נולדים מפגעי ריח, ולטפל בהם, ואולם כיווני הרוח המשתנים מעת לעת מקשים על איתור.
המפעלים החשודים הם בריכות ההחדרה באשדוד, מת"ש אשדוד ומקורות נוספים.
אין מקור ריח אחד ספציפי שניתן להצביע עליו. סוגי הריח, מועדם ועיתויים (עם כיווני רוח שונים), מלמדים על כך.

אגף האכיפה רשות הטבע והגנים

לא נמצאו שריפות כאלו היכולות לגרום למפגעי ריח לאורך זמן. שריפות נקודתיות וחד פעמיות המטופלות באופן מידי ובוודאי אינם אחראים למפגעים ארוכי טווח. עיריית יבנה פעלה בזמנו בנחישות כנגד עבריינים במושב בן זכאי שהיו אחראים לזיהום אוויר ומפגעים אלו כבר אינם קיימים.

עליכם לדעת כי אנחנו בעיריית עושים ונמשיך לעשות כל מאמץ בכדי להעניק לתושבי העיר את איכות החיים והמגורים לה הם ראויים. אנו לא נחסוך במאמץ ולא נרפה מהנושא עד אשר המשרד להגנת הסביבה יפעל במלוא הכוח ובמלוא המרץ על-מנת לבער את מטרד הריח אחת ולתמיד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאיר דהן חבר מועצת

מאיר דהן מכנס בדחיפות את הוועדה לאיכות הסביבה בעיריית יבנה · יו"ר ועדת ההיגוי העירונית מאיר דהן · מאיר דהן ארגן תרומה לחיילים · עו"ד דהן מאיר את השכונות · צדק צדק ....

高薪工作招聘

找工作不外乎就是錢多事少離家近,高薪工作機會,招聘官網https://www.special-work.com/,工作輕鬆上班時間自由,讓你輕輕鬆鬆高收入。

在台南找工作是否有高薪?高薪工作一直都有,點擊台南找工作,高薪工作並不難,培訓合格就可以上崗。